Menü Kapat Geri Dön

Tam Tane Hakkında Merak Ettikleriniz

Sık Sorulan Sorular
Tam Tane Tahıl Nedir?

Tahıl tanesi, kepek, rüşeym ve endosperm (unsu öz) olmak üzere üç anatomik bölümden oluşmaktadır. Beyaz un üretimi sırasında, tahıl tanesinin kırılıp öğütülme ve elenmesi işleminde, kepek ve rüşeym uzaklaştırılırken, tam tane un, bu üç bölümün tamamını içermektedir.

Tam tane tahılın özellikleri nelerdir?

Tam tane tahıllı lif, mineral, vitamin ve antioksidanlarca zengindir.

Ruşeym nedir?

Tahılın en küçük parçası ve tahılın tohumudur. İçeriğinde, yağlar, mineraller, B grubu vitaminleri, E vitamini ve fitokimyasallar gibi  birçok yararlı madde bulunur.

Tam Tane Tahılın faydaları nelerdir?

Beyaz un üretimi sırasında kepek ve rüşeym bölümlerinin uzaklaştırılması unun raf ömrünü ve ekmek yapım kalitesini geliştirirken, bu bölümlerin protein, lif, vitamin ve mineral bakımından endosperm(unsu öz) kısmından daha zengin olması nedeniyle unun besin değeri düşmektedir. Bu bağlamda tam tahıl unları besin değeri bakımından beyaz undandaha zengin olduğundan, bu unlarla yapılan ekmek de beyaz ekmeğe kıyasla besin değeri bakımından daha üstündür.

Bir ekmeğin tam tane tahıllı olabilmesi için hangi özelleri olmalı?

Gıdanın tahıl toplamının, % 51’den fazlası ‘tam tahıl’ bileşiminde olmalı, Gıdanın bileşen listesinde ilk bileşen tam tane tahıl cinsi olmalı, gıdanın 30 gramı en az 8 gram tam tane tahıl içermeli (AACI ‘Whole Grain Characterization’).

Bir ekmeğin tam tane tahıllı olduğunu nasıl anlayacağız?

Ekmek paketinde mutlaka ekmeğin tam tane olduğunu gösteren ikon olmalıdır.